Pod koniec 2018 projektowałam kalendarze dla marki Decor Mintna rok obecny, jednym z tematów była mitologia słowiańska. Ku mojej radości kalendarz bardzo Wam się spodobał, dlatego prawdopodobnie powstanie kolejna jego odsłona na przyszły rok (2020) z nowymi ilustracjami.

Poniżej przedstawiam Wam ilustracje z krótkim opisem znajdujące się w kalendarzu na rok 2019, które w formie plakatów lub obrazów na płótnie możecie kupić na stronie Decor Mint, w mojej autorskiej galerii 🙂

Piecuch

Piecuch był strażnikiem domowego ogniska. Przybierał postać małego staruszka z płonącą czupryną i ognistą brodą. Mieszkał w piecu lub za piecem, a jego głównym obowiązkiem było pilnowanie, aby ogień nie wygasł, gdy gospodarz zapomniał dorzucić drewna na opał. Był duszkiem nieszkodliwym i bardzo pożytecznym.

 

 

 

 

 

Południca

Południca ukazywała się jako starucha lub piękna młoda kobieta. Każdy kto lekkomyślnie wychodził w samo południe w pole, był narażony na spotkanie z tym morderczym demonem. Często porywała również dzieci, ale głównym jej celem byli rolnicy.

 

 

 

 

 

ćmuch plakat mitologia słowiańska

 

Ćmuch

Ćmuch straszył w okolicach zbiorników wodnych tylko ludzi leniwych. Z tego też powodu nikt nie chciał się przyznać, że go spotkał. Krążyły opowieści, że jest on wielkości psa, a z wyglądu podobny do żaby.

 

 

 

 

 

Leszy

Leszy był strażnikiem lasu i wszystkich zwierząt w nim mieszkających. Jeśli człowiek w lesie zachowywał się odpowiednio, Leszy tolerował go i mógł nawet pomóc w odnalezieniu zgubionej drogi. Był jednak nieprzychylny drwalom, myśliwym i ludziom niemającym szacunku do natury.

 

 

 

 

 

 

bies plakat mitologia słowiańska

Bies

Bies to demon utożsamiany ze wszelkim możliwym złem. Zamieszkiwał bory i pradawne puszcze. Później zatracił swoją indywidualność, ponieważ zaczął być utożsamiany z diabłem. Biesy znane są bardzo dobrze mieszkańcom południowo-wschodniej Polski. Podobno na tych właśnie terenach mieszkały kiedyś duchy złe, czyli Biesy, oraz Czady – duchy dobre. Według legend tak właśnie powstała nazwa Bieszczady.

 

 

 

 

 

Mogilnik

Mogilnik zjawiał się tam, gdzie pogrzebani byli potępieńcy, których dusze nie mogły zaznać spokoju i błąkały się po świecie. Żałosnym wyciem ostrzegał on ludzi, aby nie zbliżali się do tych przeklętych miejsc, co utrudniało uzyskanie przez zmarłych modlitwy za dusze, przez co wydłużały się ich męki.

 

 

 

 

 

 

bieda plakat mitologia słowiańska

Bieda

Bieda to niezwykle groźny demon, ponieważ jest nieśmiertelny. Kiedy postanowiła zamieszkać w jakiejś chacie, zostawała ze swoimi gospodarzami już na zawsze i sprowadzała na nich wiele nieszczęść, takich jak pożary czy śmierć bydła. Wędrowała po świecie pod postacią starej kobiety, lecz gdy już się gdzieś zadomowiła, zmieniała się w zwierze lub jakiś przedmiot. Często próbowano się jej pozbyć, ale okazywało się to niezwykle trudnym zadaniem. Jedyną możliwością było podarowanie jej komuś innemu, co jednak wymagało sprytu.

 

 

 

 

mamuna plakat mitologia słowiańska

Mamuna

Mamuna zamieszkiwała lasy, a jej głównym zajęciem było podmienianie nowo narodzonych dzieci na swoje własne. Najbardziej interesowały ją te jeszcze nieochrzczone. Takie podmienione dziecko charakteryzowało się tym, że było niegrzeczne, głupie i leniwe.

 

 

 

 

 

Utopiec

Utopiec to demon, w którego zmieniał się samobójca, który postanowił zakończyć swój żywot poprzez utopienie. Zamieszkiwał wszelkie akweny wodne, od kałuży po rzeki i jeziora. Jego głównym celem było wciąganie pod wodę ludzi, ale zadowalał się również większymi zwierzętami. Czasami można go było spotkać nocą, nad brzegiem wody, gdzie nie był już taki groźny.

 

 

 

 

 

Gumiennik

Gumiennik pilnował składowanego w stodole zboża, jednak gdy nie był odpowiednio traktowany mścił się. Palił wówczas stodołę z całym dobytkiem. Wyglądem przypominał zwykłego, czarnego kota, więc trudno go było rozpoznać

 

 

 

 

 

 

bałamutnik plakat mitologia słowiańska

Bałamutnik

Bałamutnik to wątpliwej urody, wodny demon, łasy na kobiece wdzięki. Mógł zmieniać swoją postać w urodziwego młodzieńca, aby uwieść białogłowę. Tak zbałamucona kobieta najczęściej traciła rozum albo próbowała utopić się w stawie. Nie było to jednak łatwe, ponieważ zyskiwała zdolność oddychania pod wodą.

 

 

 

 

 

licho z lichenia plakat mitologia słowiańska

Licho

Licho miało dwie postaci. Pierwszą była jednooka starucha,a drugą mały kudłaty zwierzaczek mieszkający w lesie. Pierwsza jego forma był zdecydowanie groźniejsza, ponieważ zsylała na ludzi wielkie nieszczęścia i choroby, a druga trudniła się raczej drobnymi psotami. W Licheniu Starym podobno znajdowała się świątynia ku czci Licha, w miejscu gdzie teraz stoi sankturanium chrześcijańskie.