Tym razem kolekcja plakatów o tematyce nordyckiej, która wykonana została dla Decor Mint 

Zapraszam też na mojego Facebooka i Instagrama 🙂

Odyn

W języku szwedzkim onsdag (środa) to dzień Odyna. A był to bóg wojny, mądrości, władzy, poezji i magii. Współtwórca świata. Najważniejszy bóg nordycki, dążący do samodoskonalenia w dziedzinie magii i wiedzy tajemnej. 🧙‍♂️ Potrafił przybierać różne zwierzęce wcielenia, ale najczęściej podróżował po świecie jako jednooki starzec. Posiadał dwa kruki – Hugin (Myśl) i Munin (Pamięć) – oraz włócznię, która przynosiła zwycięstwo w bitwie.

Norny

Norny to boginie przeznaczenia. Trzy kobiety, które przędły nić ludzkiego życia:
– Urd (Przeznaczenie) była staruchą odpowiedzialną za przeszłość, dobrotliwie nastawiona do ludzi. Symbolizował ją przybywający księżyc.
– Werdandi (Stawanie się) to młoda kobieta utożsamiana z teraźniejszością i pełnią księżyca.
– Skuld (Obowiązek) to najmłodsza, nieprzychylna ludziom, tajemnicza kobieta w płaszczu odpowiedzialna za przyszłość. Symbolizował ją księżyc ubywający.

Thor

Z języka skandynawskiego czwartek (torsdag) oznacza „Dzień Thora”.
⚡️  Thor był władcą burzy i piorunów, a także rolnictwa. Jeden z głównych bogów nordyckich. Często przedstawiany był z długą, rudą brodą i młotem o nazwie Mjölnir. ⚡️

Sol

🌞 Nordycka bogini słońca. Poruszała się rydwanem zaprzęgniętym w dwa konie. Gdy doganiał ją wilk – Sköll – pożerał ją i nastawało zaćmienie słońca. Od jej imienia prawdopodobnie został nazwany siódmy dzień tygodnia (sunnun tag). 🌞

Fenrir

Monstrualny wilk, syn Lokiego. Bogowie obawiali się go, więc postanowili go spętać, co jednak nie przyniosło efektu – potrafił się wyswobodzić z każdego łańcucha. Dopiero, gdy karły uplotły magiczny sznur, udało się ujarzmić wilka, ale za jego zgodą. Umowa z bestią doprowadziła ostatecznie do tego, że Fenrir odgryzł rękę boga Tyra.

Freja

Z niemieckiego piaty dzień tygodnia „Freitag” oznacza dzień Frei. A Freja to nordycka bogini miłości, płodności, magii i wojny. Przedstawiana była w rydwanie ciągniętym przez dwa, białe koty.🐈 Na jej cześć te właśnie zwierzęta bardzo często otrzymują jej imię. Była niezwykle piękna i temperamentna.

Hel

Olbrzymka i bogini, bezlitosna władczyni krainy zmarłych, do której trafiali umarli śmiercią naturalną. Od jej imienia pochodzi nazwa piekła w językach germańskich. Połowa jej ciała była ludzka, a połowa uległa rozkładowi. Podobno miała też nogi szkieletu.

Loki

Nordyckim figlarz, uważany przez innych bogów za szaleńca. Był symbolem oszustwa i ognia. Mógł przybierać postać zwierzęcą. Posiadał magiczne buty, które umożliwiały mu poruszanie się nie tylko po ziemi, ale także w powietrzu. Był stwórcą niektórych potworów, a także przyczynił się do powstania wielu magicznych przedmiotów, takich jak młot Thora.

Garm

🔥 To piekielny pies o czterech oczach, należący do bogini Hel. Pilnuje bram do krainy umarłych, a podczas Ragnaroku stoczy walkę z bogiem wojny Tyrem, w której obaj poniosą śmierć. 🔥

Ymir

Mityczna istota, praolbrzym, który był ojcem pierwszych gigantów. Narodził się z wód w otchłani Ginnungagap, a opiekę nad nim sprawowała krowa Audhumla. Ymir został zabity przez Odyna, Wili i We, aby z jego ciała mógł powstać Midgarf.

Jormungand 🐍

Ogromny nordycki wąż. Podobno był tak wielki, że mógł opleść cały ludzki świat (Midgard) i ugryźć swój własny ogon. Był synem Lokiego i największym przeciwnikiem Thora.

Huldra

Huldry to żeńskie odpowiedniki trolli. Wyglądały jak piękne dziewczęta, miały jednak zwierzęce ogony, najczęściej krowie albo lisie. Można było spotkać je zarówno w lesie, jak i nad brzegami jezior. Pomagały ludziom przy pracy, np. pilnowały pieców do wypalania drewna. Jednak mężczyźni musieli uważać, aby nie zakochać się w pięknej Huldrze… Gdy do tego dochodziło, najczęściej znikali w niewyjaśnionych okolicznościach.

Ran

🌊 Bogini toni morskiej i pływów oceanu. 🌊 Często wciągała statki w wiry, a żeglarzy, którzy wypadli za burtę, porywała do swoich podmorskich komnat. Marynarzy często zabierali w rejs złoto, którym próbowali się wykupić z tarapatów w razie konieczności. ⚓️

Gullinkambi

🐓 Gullinkambi to złoty kogut mieszkający w Walhalli. Gdy rozpocznie się Ragnarok, swoim pianiem obudzi dzielnych wojowników Einherjarówto złoty kogut mieszkający w Walhalli. Gdy rozpocznie się Ragnarok, swoim pianiem obudzi dzielnych wojowników Einherjarów